makemywonderland.pl

Blog poświęcony jest tematyce budownictwie, domu, ochronie środowiska, poradom.

Dom

Kamień w ogrodzie – sprawdzone sposoby na jego wykorzystanie

Kamień w ogrodzie – sprawdzone sposoby na jego wykorzystanie

Jak stworzyć piękny, zapadający w pamięć ogród? Warto postawić w nim także na mniej oczywiste rozwiązania, które mogą pełnić funkcję ozdobną. Jednym z nich jest kamień w ogrodzie, dobrze więc przeanalizować możliwości, jakie przed nami otwiera.

Jak wykorzystać kamień w ogrodzie?

Kamień w ogrodzie jest materiałem, który można wykorzystać na wiele sposobów. W niektórych ogrodach jest on pojedynczym elementem, wokół którego koncentruje się aranżacja. Wcale nie mniej popularne są jednak również wzory z kamienia w ogrodzie, które powstają dzięki wykorzystaniu kilkudziesięciu, a często nawet kilkuset elementów. Co warte podkreślenia, trudno mówić o jakichkolwiek obiektywnych zaleceniach odnoszących się do wykorzystania kamienia w ogrodzie. Przeważnie jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia oraz wielkość przestrzeni, którą chcemy zagospodarować w niebanalny sposób.

Jak układać kamienie w ogrodzie?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie kamienia w ogrodzie jest wykonanie z niego obrzeżeń trawników, rabat kwiatowych oraz ścieżek. Tego rodzaju dekoracja jest ozdobna, ma jednak również praktyczne zastosowanie ostrzegając osoby mniej obeznane z tym, co dzieje się w ogrodzie, że przekroczenie kamiennej konstrukcji może zaszkodzić roślinom. Stworzenie obrzeży nie jest skomplikowane i można w tym celu wykorzystać kamienie dowolnej wielkości. Układanie tych większych zajmie nam z pewnością mniej czasu, to jednak konstrukcje z mniejszych kamieni są zwykle uważane za bardziej efektywne.

Skarpa w ogrodzie i jej zalety

Jeśli ogród jest położony na terenie bogatym we wzniesienia, można wykorzystać to na naszą korzyść. Choć naturalne skarpy osuwają się i bywa, że stanowią zagrożenie, otoczenie ich kamieniami z pewnością pomoże w ich stabilizacji. W tym celu najlepiej sprawdzą się kamienie polne. Ich znakiem rozpoznawczym jest nierówność krawędzi oraz zróżnicowanie ze względu na wielkość. Nic więc dziwnego, że to właśnie one najlepiej wkomponują się w nierówny grunt stabilizując go. Przy konstrukcji skarpy przydadzą się także duże kamienie. Te nie tylko będą rzucać się w oczy zwracając jednocześnie uwagę na samą konstrukcję, ale również pozwolą na przygotowanie prawdziwego muru oporowego. Gdy skarpa zostanie zabezpieczona przez kamienie, bez większych obaw można będzie obsadzić ją roślinnością. Nawet zmienne warunki atmosferyczne nie przyczynią się w takim wypadku do jej osunięcia się i uszkodzenia konstrukcji, co w innych okolicznościach nie jest rzadkim zjawiskiem.

Udostępnij